کوله‌پشتی بازیگر:

کوله‌پشتی بازیگر، یک دوره‌ برای هنرجویان بازیگری است. طراحی و تدوین آن به صورتی است که شرکت‌کنندگان در جریان یک هفته، در طول یک کمپ، پروسه آموزش و تمرین را در کنار هم طی می‌کنند. حضور، سکوت، شنیدن، مشاهده و ارتباط مهم‌ترین مولفه‌هایی است که در این دوره به آن‌ها پرداخته خواهد شد. در کوله‌پشتی  مکمل‌هایی مانند پرفورمنس، کتابخوانی، امکان زیست به عنوان یک بازیگر تمام وقت را برای یک هفته کامل در کنار تمرین و اجرا در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد.

* چرا کوله‌پشتی؟ بازیگر پس از اتمام پروژه زمانی که از کمپ خارج می‌شود آن‌چیزی که برای ادامه‌ی راه لازم دارد را در کوله پشتی می‌گذارد و همراه خود می‌برد.

* این دوره در هاستل روبرو انجام می شود.

زمان اجرای کوله‌پشتی بازیگر:

این پروژه از

16/2/1402 روز شنبه آغاز می‌شود.

22/2/1402 روز جمعه با اجرای پرفورمنس به پایان می‌رسد.

استیتمنت:

«ما باید به ظاهر و نمود پیکر انسان همچون یک رخداد بنگریم. در بدن انسان که از قطعیتی خود به خودی برخوردار است هر ژست و هر حرکت به حوزه‌ی معنا کشانده می‌شود و اهمیت پیدا می‌کند.»

«اشلمر»

بازی یعنی زیست. بازیگری نگاهی (تمرینی) درباره‌ی زندگی‌ست. که همه‌ انجام می‌دهیم.

اینجا (کوله پشتی بازیگر) بهانه‌ای است برای زیست، تولید، انتقال تجربه و یادگیری مشترک.

در این دوره، به تکنیک‌های بازیگری پرداخته نمی‌شود.، بلکه به زندگی، تجربه‌ها و چیزهای سهل و ممتنعی می‌پردازیم که لازمه و پیش‌نیاز هر نوعی از بازی و یا بازیگری است.

سوژه بدنمند به چه نحوی خود، جهان و دیگری را درک می‌کند؟

در نیمه ابتدایی دوره کوله‌پشتی، روی رهایی بدن، روشن کردنِ دیدن، شنیدن و حضور کار می‌شود و در نیمه پایانی دوره کوله پشتی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بر روی برون‌ریزی دریافتی که در چهار روز اول ایجاد شده تاکید می‌شود.  ایده‌ها و اتودهایی مبتنی بر سکون و سکوت، شنیدن و مشاهده شکل می‌گیرد. این ایده‌ها در یک هم‌‌نشینی در کنار یکدیگر پرفورمنس پایانی را شکل می‌دهد. به این شکل که چهار روز اول برای بیداری بدنی و ذهنی، پروسه ای شامل: تمرینات، ارتباط، بازی، کتابخوانی و … طراحی می‌شود که در حین آن به بحث، تمرین و آموزش درباره‌ی سکوت، سکون، حضور و مشاهده پرداخته می‌شود. به شکلی که ظرف پرشده‌ای از کنش، تمرین و صحبت وجود دارد که بستری است برای کار متمرکز بر بداهه پردازی و درک مفاهیم تا رسیدن به برون‌ریزی و اجرا.

شرایط کوله‌پشتی:

این دوره به مدت یک هفته کامل خواهد بود. هنرجو در روز اول دوره وارد هاستل می‌شود و در روز هشتم از هاستل خارج می‌شود و هفت شب اقامت دارد.

در این دوره برنامه‌ریزی روزانه شرکت‌کننده طبق چارت زیر انجام می‌شود.

10 تا 3 کلاس بازیگری

4 تا 7 تمرین

9 تا 11 کتاب‌خوانی

روز به دو بخش اصلیِ آموزش و تمرین تقسیم می‌شود.  هنرجو به صورت کلی شش کلاس بازیگری و شش جلسه تمرین را در این دوره می‌گذراند. در کنار این دو بخش اصلی، برنامه کتابخوانی، گفت‌‌و‌گو، ارتباط، ایده‌پردازی به همراه یک پرفورمنس نیز در فرایند دوره برای هنرجویان طراحی شده است. ظرفیت شرکت در این دوره 16 نفر است. این دوره به صورت کمپ در هاستل روبه‌رو برگزار می‌شود.

* خوابگاه هنرجویان دختر و پسر از هم جدا می‌باشد.

* مبلغ ثبت نام در این دوره برای هر هنرجو هفت میلیون و پونصد هزار تومان است.

* لازم به ذکر است مبلغی که برای شهریه‌ی دوره در نظر گرفته شده، کلیه‌ی هزینه‌های برنامه‌ها، اسکان و صبحانه را شامل می‌شود.

* هنرجویان در این دوره پیش از ثبت‌ نام باید در مصاحبه‌ای آنلاین حضور پیدا کنند و دلایل خود را برای حضور در این دوره ذکر کنند. پس از مصاحبه آنلاین، آن‌هایی که برای این دوره مناسب هستند انتخاب شده و به آن ها اطلاع رسانی می‌شود. باقی هنرجویان در لیست انتظار دوره بعدی کوله پشتی قرار می‌گیرند.

* شرکت‌کنندگانی که مایل به ثبت نام در این دوره هستند. پس از خواندن شرایط کامل کوله پشتی می‌توانند تا تاریخ 1402/2/3 رزومه‌ی خود را به صورت پی دی اف برای شماره واتس اپ زیر ارسال کنند.

شماره تماس واتس اپ: 09333019201

مواردی که در رزومه باید ذکر شود:

– اسم

– فامیل

– شماره تماس

– آدرس

– دوره و آموزش‌ها

– تجربه فعالیت به عنوان بازیگر

* هنرجویان می‌توانند از طریق این شماره با روابط عمومی کوله‌پشتی در ارتباط باشند.

*پس از ارسال رزومه و انجام مصاحبه، نتایج به اطلاع شرکت‌کنندگان خواهد رسید.  

 

اساتید:

حمید پورآذری

اصغر دشتی

 مصطفی شب خوان


در کوله پشتی بازیگر روزهای هفته به دو بخش تقسیم می شود.

بخش اول: کار بر روی فرآیند ادراکی دیدن و شنیدن

آموزش در این بخش توسط اصغر دشتی انجام می‌شود.

بخش اول دوره در روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه با تمرکز بر روی رهایی بدن، دیدن، شنیدن و حضور انجام می‌پذیرد.

بخش دوم: برون‌‌ریزی

آموزش و تمرین در این بخش توسط حمید پورآذری انجام می‌شود.

در بخش پایانی، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بر روی برون‌ریزی دریافت بازیگر و تبدیل آن به فرمی از اجرا کار می‌شود.

* فاطمه فریدون به عنوان منتور در کنار هنرجویان این دوره حضور دارد.

امکانات:

شب‌های کتابخوانی:

هر روز پس از پروسه آموزش و تمرین، برنامه کتاب‌خوانی داخل هاستل روبرو انجام خواهد شد. کتاب‌هایی به هنرجویان معرفی خواهد شد. هنرجویان و تسهیل‌گران همراه با هم کتاب‌ها را مطالعه و درباره‌ی آن‌ها گفت‌وگو و دیالوگ انجام خواهند داد.  

* در این دوره کتاب‌ «پیاده‌روی؛ و سکوت در زمانه‌ی هیاهو» خوانده می‌شوند.

اجرای پرفورمنس:

به عنوان پروژه آخر ترم در روز هفتم پرفورمنسی توسط هنرجویان اجرا می‌شود. این اجرا به صورت خصوصی انجام خواهد شد. اساتید و تسهیل‌گران در کنار هنرجویان خواهند بود تا ایده‌های آن‌ها را به کمک خودشان تبدیل به یک فرم اجرایی برای پرفورمنس کنند.

* این پرفورمنس با هدایت و کارگردانی حمید پورآذری انجام می‌شود.

Click or drag a file to this area to upload.